Vēsture

Mazmežotne šodien

Mazmežotnes muiža - Lielupes senlejas krastā skaista vieta viesu atpūtai ar nakšņošanu mājīgās un vēsturiski iekārtotās muižas istabiņās, ēdināšanu muižas kungu mājas restorānā, telpām svinībām, kāzām, semināriem muižas pasākumu šķūnī un stallī, kā arī SPA pakalpojumiem, masāžām, pirts rituāliem muižas mazā kalpu mājā, atsevišķā pirts namiņā un muižas siernīcā, bet aktīvās atpūtas cienītājiem un dabas baudītājiem - braucienus ar velosipēdiem, laivām un pastaigas pa muižas dārzu, dabas taku un apkārtnes celiņiem.

Latvijas Būvniecības Gada balva 2015

Latvijas Būvniecības Gada balva 2015 nominācijā ''Rekonstrukcija'' - Mazmežotnes muižai godpilnā 3. vieta.

Svinīgā noslēguma ceremonija norisinājās kultūras pilī Ziemeļblāzma 2016. gada 10. martā.Konkurss norisinās jau otro gadu un šajā gadā bija pieteikušies 95 objekti 10 nominācijās, aptverot visu Latviju.Mazmežotnes muiža konkursam pieteica 3 muižas ēkas: siernīcu, pirti un šķūni, kuras 2015. gada sākumā tika nodotas ekspluatācijā.

Mazmežotnes muižas atradums

Mazmežotnes muižas staļļa ēkai, rekonstrukcijas darbu laikā, atsegts pamatakmens, kurā iekalts būvēšanas gads – 1855.

Pēc arhitektoniski mākslinieciskās inventarizācijas izpētes nebija konkrēts gads minēts par celtniecību muižas stallim. Līdzšinējos vēsturiskos faktos minēts 19. gadsimta 1. ceturksnis, kurā, iespējams, radušās lielākā daļa no muižas saimniecības mūra ēkām.Staļļa ēka sastāvējusi no vairākiem būvperiodiem. Vecākā daļa, kurā šobrīd atklāts pamatakmens, atrodas A pusē. Būvniecībā izmantoti liela izmēra apstrādāti granītakmeņi, sienu konstrukcijās dominē ķieģeļu kolonnas, ieejas durvis veidotas ar ķieģeļu arku.

Vēsture

Senākā pieejamā informācija par Mazmežotni datējama ar 18.gadsimta 3.ceturksni. 1759.-1768.gads. Tā laika situāciju Mazmežotnē raksturo dokumenti par Mežotnes muižas inventarizāciju. Ēkas Mazmežotnē raksturotas kā vecas un daļēji sabrukušas. Dzīvojamās mājas pamati bijuši mūrēti no laukakmeņiem un ķieģeļiem, jumts bijis no dakstiņiem.

Labības klētis bijušas celtas no tēstiem baļķiem ar salmu jumtiem. Arī kūtis, staļļi, šķūņi, rija un laidars bijušas no apaļiem baļķiem un salmu jumtiem. Pagalms bijis apņemts ar žagaru žogu.No 18.gadsimta inventārija teksta var secināt, ka Mazmežotnes pusmuižā apbūve eksistē jau vismaz no 17.gadsimta.1759.gadā muižā kopumā uzskaitītas 14 celtnes.

Muižas relikvijas

Līdz mūsdienām ir saglabājušās tikai dažas relikvijas, kuras kādreiz atradās Mazmežotnes kungu mājā.

Šobrīd šīs relikvijas: dekoratīva vāze, kamīna pulkstenis, postaments glabājas Rundāles pils muzejā, skapītis atrodas Līvenu pēcnācēju arhīvā Kanādā, bet taburete ar roku balstiem – privātkolekcijā.

Anatols Līvens

Firsta Anatola Līvena vārds ir ciešā saistībā ar Latvijas atbrīvošanas cīņām un ar Mazmežotnes muižu. Viņa vārdu vēsture glabā saistībā ar laiku, kad gandrīz visa Latvijas teritorija bija lielinieku okupēta un izšķīrās jautājums – būt vai nebūt Latvijai. Anatols Līvens bija dedzīgs cīnītājs un Pirmā pasaules kara laikā iestājas aktīvajā armijā, bet 1917.gadā atvaļinās. Viņu apcietina lielinieki, un viņš ar ģimeni izglābjas tikai tāpēc, ka tiek izdots vāciešiem.

Krievijas impērijai sabrūkot, caram uzticīgais firsts Līvens bija saformējis brīvprātīgo pulku apmēram 3500 vīru, galvenokārt no vāciešiem un bijušās cara armijas krieviem. Viņa vienībā karo arī latvieši un pat igauņi. 1919.gada 15.janvārī viņš izdeva pavēli par Liepājas Brīvprātīgo strēlnieku vienības veidošanu. Pēc pāris nedēļām līvenieši jau devās kaujās pret sarkanajiem. Ar kaujām viņi izstaigā pusi Kurzemes, maijā J.Baloža komandētās Latviešu brigādes sastāvā ienāk Rīgā. Viens viņa bataljons pildīja sardžu dienestu Rīgā un divi bataljoni – Liepājā. Kaujā pie Mazā Baltezera Līvens tiek smagi ievainots.

Dabas taka

Mazmežotnes dabas taka atrodas dabas parka „Bauska” dabas aizsardzības teritorijā, kas atrodas Viduslatvijas zemienes Zemgales līdzenuma centrālajā daļā.

Mazmežotnes dabas taka atrodas dabas parka „Bauska” dabas aizsardzības teritorijā, kas atrodas Viduslatvijas zemienes Zemgales līdzenuma centrālajā daļā.Dabas parks ir dibināts 2004.gadā, tas atzīts par Natura 2000 – Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamo dabas teritoriju.Parks ir izveidots, lai vienā aizsargājamā teritorijā apvienotu vērtīgus dabas pieminekļus.Tādēļ arī Mazmežotnes dabas takā varēs vērot Lielupes upes posmu, kā arī Lielupes kultūrainavu. Šajā teritorijā atrodas vimbu, nēģu nārstu vietas,bioloģiski vērtīgas pļavas, aizsargājamu putnu, bezmugurkaulnieku (gliemju, kukaiņu), retu augu atradnes u.c.Lai vairāk pievērstu uzmanību dabas aizsardzībai, dabas taka iepazīstinās ar dažādiem augiem, dzīvo radību, kas aicinās pievērst lielāku uzmanību toiepazīšanai un saudzēšanai.

Mazmežotnes apkārtne

Mežotnes kā Austrumzemgales novada Upmales centra uzplaukuma laiks bija 9.-13.gadsimts, bet atklātas arheoloģiskās liecības arī par senāku apdzīvotību – gan akmens (9.g.t. pirms Kristus), gan agro metālu laikmetā (1.g.t. pirms Kristus).

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko pārlūkošanas pieredzi. Lasīt vairāk Sapratu